Archives

Post Widget 1

Heath Tips

  • In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a
  • Fringilla vel, aliquet nec, vulputateDonec pede justo,  eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo.Nullam dictum felis eu pede mollis pretium.

Post Widget 2

Χανιά: Αποτελέσματα μαθητικού διαγωνισμού Φεστιβάλ Κινηματογράφου

Χανιά: Αποτελέσματα μαθητικού διαγωνισμού Φεστιβάλ Κινηματογράφου

    

  • Οι απονομές των βραβείων θα πραγματοποιηθούν στα Χανιά στο πλαίσιο του 12ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων (16-26/10/2024) όπου θα κληθούν μαθητές και εκπαιδευτικοί να συμμετάσχουν

 

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα από τον Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα: «Ιστορίες για ν’ ακουστούν!» του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων.

Στον διαγωνισμό υποβλήθηκαν 63 δημιουργίες (42 οπτικοακουστικές και 21 ηχητικές) από σχολεία και μεμονωμένους/νες μαθητές/τριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Κριτήρια/δείκτες αξιολόγησης των παραδοτέων ηχητικών και οπτικοακουστικών καταγραφών του Μαθητικού Διαγωνισμού:

  • Περιεχόμενο: αποδεδειγμένη ικανότητα δημιουργίας ξεκάθαρων μηνυμάτων και γνώση του θέματος (ισορροπία, ολοκλήρωση, σαφήνεια),
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες: πρωτοτυπία σχετικά με τις χρησιμοποιούμενες επικοινωνιακές τεχνικές,
  • Τεχνικές δεξιότητες: βαθμός αξιοποίησης των δυνατοτήτων του μέσου καταγραφής της ιστορίας,
  • Ψυχαγωγική αξία: εκπαιδευτική αξιοποίηση και ευκολία στην ακρόαση / θέαση.

Οι απονομές των βραβείων θα πραγματοποιηθούν στα Χανιά στο πλαίσιο του 12ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων (16-26/10/2024) όπου θα κληθούν μαθητές και εκπαιδευτικοί να συμμετάσχουν. Επίσης κάποιοι από τους μαθητές απέσπασαν υποτροφία συμμετοχής στο 3ο Θερινό Σχολείο / Camp του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων το οποίο θα πραγματοποιηθεί από 30/6 έως 8/7/2024 στο Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο Χανίων.

Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα: «Ιστορίες για ν’ ακουστούν!» του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων

Βραβεία Σχολικού Έτους 2023-2024

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

 Δημοτικά – Οπτικοακουστικό

1ο Βραβείο: «Στα χνάρια ενός θρύλου» – 2ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας, Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικοί: Σαμουρκασίδου Μαρία, Νιόζα Ευτέρπη, μαθητές/τριες: 25

2ο Βραβείο: «Ποιο τάχα να ‘ναι τ’ όνειρο (ασυνόδευτα προσφυγόπουλα)» – Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας – Ημαθία, εκπαιδευτικός: Αναγνώστη Σοφία, μαθητές/τριες: 8

3ο Βραβείο: «Εθελοντικές ομάδες του τόπου μου» – 8o Δημοτικό Σχολείο Χανίων, εκπαιδευτικός: Κουκουράκη Κλεάνθη, μαθητές/τριες: 21

Δημοτικά – Ηχητικό

1ο Βραβείο: «Το σχολείο διηγείται την ιστορία του» – 2ο Δημοτικό Σχολείο Ελεώνα Θήβας Κατάστημα Κράτησης, εκπαιδευτικοί: Ελευθερίου Σοφία, Μαστροθανάση Ζωή, μαθητές/τριες: 22

2ο Βραβείο: «Η δικιά μας λαϊκή, η μια και μοναδική» – 23o Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, εκπαιδευτικοί:Γκροζούδη Πωλίνα, Μπάμη Ίριδα, μαθητές/τριες: 19

3ο Βραβείο: «Το φιλικό σύστημα: η φιλία πάνω απ’ όλα!» – 8ο Δημοτικό Σχολείο Περάματος, εκπαιδευτικός: Γιαβάση Ειρήνη, μαθητές/τριες: 23

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Γυμνάσια – Οπτικοακουστικό

1ο Βραβείο (ισοτίμως):

  • «Jazz Μονοπάτια» -ΓαλανάκηΜαρήλια (Γυμνάσιο Αλικιανού – Χανιά)
  • «Ιστορίες για ν’ ακουστούν από το Παπάφειο Ορφανοτροφείο Θεσσαλονίκης 1945-1959, Ιστορίες από τη ζωή του παππού μου, τρόφιμου του Ορφανοτροφείου» – 2ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου, εκπαιδευτικός: Κίσλα Ευαγγελία, μαθητές/τριες: 1

2ο Βραβείο: «Η Ιστορία Αγάπης της CasaBianca» – 1ο Γυμνάσιο Πυλαίας, εκπαιδευτικός: Δόμβρος Παναγιώτης, μαθητές/τριες: 6

3ο Βραβείο: «Η νυφική φορεσιά της Βύσσας και τα έθιμα του γάμου» – 1o Γυμνάσιο Ορεστιάδας, εκπαιδευτικοί: Μπεχτσούδη Αναστασία, Διγγελίδου Μαρία, μαθητές/τριες: 5

Ειδική μνεία οπτικοακουστικής δημιουργίας: «HappyVSHapi» – 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, εκπαιδευτικοί: Αποστολάκη Έρη,Αραβιάκη Στέλλα, μαθητές/τριες: 6

Γυμνάσια – Ηχητικό

1ο Βραβείο: «Φλέρτ, έρωτας και σχέσεις στα χρόνια της εφηβείας» – 7o Γυμνάσιο Χανίων, εκπαιδευτικοί: Κατσαρού Βασιλική, Παλιού Ανδιάνα, Λυκοτραφίτη Λαμπρινή, μαθητές/τριες: 24

2ο Βραβείο: «Πως ήρθαν οι γονείς μου από τον Πόντο» – 1ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας- Ίων Δραγούμης, εκπαιδευτικοί: Παπάζογλου Ειρήνη, Γκίνου Μαρία, μαθητές/τριες: 15

3ο Βραβείο: «Το σχολείο παλιά» – 6o Γυμνάσιο Γλυφάδας, εκπαιδευτικός: Γκότση Χριστίνα, μαθητές/τριες: 1

Λύκεια – Οπτικοακουστικό

1ο Βραβείο: «Αόρατες πραγματικότητες» – Μαλαχιά Γεωργία (Σχολείο Ευρωπαϊκής Παιδείας Ηρακλείου)

2ο Βραβείο: «Γάστριν : Μια γλυκιά γεύση στο Χρόνο» – Γενικό Λύκειο Ακρωτηρίου, εκπαιδευτικοί: Μπράβου Μαρία- Γουρνιεζάκη Καλλιόπη, μαθητές/τριες: 10

3ο Βραβείο (ισοτίμως):

  • «Ένα κτήριο μια ζωή» – ΣιάμκουρηΓαβριέλλα (Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Βολισσού Χίου “Μιχάλης Παπαμαύρος”, εκπαιδευτικός: ΚηπουροπούλουΓεωργία)
  • «Ιστορίες ν’ ακουστούν: Τα παλιά παιχνίδια» – Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Πανόρμου Ρεθύμνου, εκπαιδευτικός: Καπελλάκη Νικητούλα, μαθητές/τριες: 5

Ειδική μνεία οπτικοακουστικής δημιουργίας: «αΤΑΙΡΙΑΣΤΕΣ» – 2ο Γενικό Λύκειο Γρεβενών, εκπαιδευτικοί: Βάιου Αικατερίνη, Παπανικολάου Ανθή, Πετκανάς Γιάννης, Δημάδης Χρήστος, μαθητές/τριες: 47

Λύκεια – Ηχητικό

1ο Βραβείο: «Σκυλίσια ζωή» – 1ο Γενικό Λύκειο Χανίων, εκπαιδευτικός: Βερνάρδου Μαρία, μαθητές/τριες: 3

2ο Βραβείο (ισοτίμως):

  • «Το κόκκινο βιβλίο» – 1ο ΕΠΑΛ Καρύστου, εκπαιδευτικοί: Κηπουροπούλου Ευμορφία, Προκοπίου Βασιλική, μαθητές/τριες: 3
  • «Μικρές αγγελίες, μεγάλες προσδοκίες» – Μπρεδολόγου Χρυσή (Εσπερινό ΕΠΑΛ Χανίων, εκπαιδευτικός: ΓαλημιτάκηΣμαράγδη)

3ο Βραβείο: «Μια ιστορία να θυμάσαι» – Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικός: Αντωνόπουλος Γεώργιος, μαθητές/τριες: 2

Facebooktwitterlinkedininstagramflickrfoursquaremail

 

Creta Voice

Δείτε Επίσης

Μπορεί να σας ενδιαφέρει x